ABD’nin, dünya genelinde sahte e-posta (phishing-oltalama) ve havale yöntemiyle 118 milyon dolarlık vurgun yapan uluslararası çeteye yönelik ‘reWired’ isimli operasyonuna Türk polisi de destek verdi. Operasyonda 18’i Turkiye’den 281 kişi yakalandı.

3.7 MİLYON DOLAR ELE GEÇİRİLDİ 

Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil’in haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı, aralarında çok sayıda emekli de dahil olmak üzere çok sayıda işletme ve bankalardan yapılan havale işlemlerini internette ele geçirmek için komplo kuran uluslararası çeteyi Türkiye’nin de yardımıyla çökerttiklerini duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ABD Hazine Bakanlığı, ABD Posta Arastırma Servisi ve ABD Dışişleri Bakanlıgı tarafından koordine edilen ve dört ay süren ‘reWired’ isimli gizli operasyonda Nijerya’da 167, ABD’de 74, Türkiye’de 18 ve Gana’da 15 tutuklandı. Fransa, İtalya, Japonya, Kenya, Malezya ve Ingiltere’deki tutuklamalarla birlikte bu sayı 281’i buldu. Operasyonda 3.7 milyon dolar ele geçirildigi belirtildi.

Dolandırıcılar işe şirket ve kişilere kredi kartı şirketi, banka ya da internet hizmeti sağlayan şirketten geliyormuş gibi ‘phishing’ yani *oltalama’ e-postaları yollayarak tuzağa düşürmekle başlıyor. Bu mesajlarda genellikle hesapları güncelleyebilmek için banka hesap ya da kredi kartı numarası veya şifre gibi kişisel bilgiler talep ediliyor. Bu e-postalarda, kullanıcıları bir başka web sitesine yönlendiren URL bağlantısı yer alıyor. Bu site aslında ya sahte ya da degistirilmiş bir web sitesi. Kullanıcılardan da bu siteye gittiklerinde phishing saldırısını yapan kişiye iletilmek üzere kişisel bilgilerini girmeleri isteniyor.

ÇALIŞAN GİBİ GÖRÜNÜYORLAR 

Kişinin verilerini ele geçiren korsanlar, şirketlerin insan kaynakları veya bordro departmanına, mevduat hesaplarında degisiklik isteyen çalışanlardan gibi görünen sahte e-posta gönderiyorlar. Görevli sahte e-posta olduğunu anlamazsa, değişiklik sayesinde havale artık hacker’ın geçici hesabına yöneliyor. Söz konusu çetenin bu sayede 118 milyon dolarlık vurgun yaptigi belirtiliyor.

E-POSTA’YLA 3 YILDA 26 MİLYAR DOLAR ZARAR

 AMERİKAN Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) verilen rakamlarda İş E-posta Uzlaşımı (BEC) ismi verilen yöntemle hackerların dünyada son üç yılda 26 milyar doları bulan zarara neden olduğu belirtildi. Raporda özellikle emekli maaşlarını ödeyen kurumların düzenli saldırılara maruz kaldığı kaydedildi.

ANA ADRES HONG KONG VE ÇİN’DEKİ BANKALAR

FBI’ın yaptığı açıklamaya göre Mayıs 2018 ile Temmuz 2019 arasında dijital dolandırıcılıkta küresel maddi kayıplar yüzde 100 oranında arttı. ABD’nin 50 eyaleti ve 177 ülkede çete üyeleri faaliyetlerine devam ederken en az 140 ülkeye dolandırıcılıkla elde edilen fonlar yönlendirildi. Finansal data akışına göre Çin ve Hong Kong’daki bankalar, vurgun paralarının yönlendirildiği ana adresler oldu. FBI, dolandırıcılıktan elde edilen paraların İngiltere, Meksika ve Türkiye’ye yönlendirilmesinde de artış olduğuna işaret etti.

Yazışmayı Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, E-posta ile 118 milyon dolarlık vurgun (ABD-Türk polisi çökertti) hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?