Uygulamalar mı yoksa mobil internet sayfası mı?

Uygulamalar mı yoksa mobil internet sayfası mı?

Akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanım oranlarının yükselmesi, tüm dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de, bu platformlara yönelik uygulamalar için gösterilen ilginin artmasına yol açtı. Herhangi bir uygulamanın ziyaretçiler tarafınca indirilmesi, organik olarak o işletmenin, ziyaretçiler tarafınca sevildiğine ve benimsendiğine işarettir. Sadece pazarlama profesyonelleri için bu, müşterinin sadakatini artırmada, yalnızca ilk adımdır.

Geride bıraktığımız birkaç yılda, masaüstü ve dizüstü sistemlerden, akıllı telefon ve tabletlere, satışlara da yansıyan bir yönelim gerçekleşti; internete mobil aygıtlarından bağlanan kullanıcı sayısı büyük bir sıçrama yapmış oldu. O şekilde ki, bu oran 2015 senesinde yüzde 15 civarlarındayken, 2016 senesinde yüzde 30’ların üstüne çıktı. Araştırmalar ve eğilimler bizlere, web kullanıcılarının önümüzdeki 5 yıl içinde ağırlıklı olarak mobil kullanıcılar olacağının sinyallerini veriyor. Bu da mobilin, hemen hemen yeni ve işletmelerin pazarlama emek harcamaları için gelecek vaat eden bir alan olduğu anlamına geliyor.

Müşterilerinize iyi ve kaliteli ürün ya da hizmetler sunuyor olabilirsiniz. Kullanışlı ve mobil uyumlu bir web siteniz olabilir. Sadece pazarlamanın her alanında olduğu benzer biçimde, müşterilerinizi mobil uygulamalar tarafından sunulan ayrıcalıklarla tanıştırmakta ne kadar süratli davranırsanız; rakiplerinizden de o denli önde olacaksınız anlamına gelir.

Kullanıcılar uygulamalar içinde daha uzun zaman geçiriyor

Adobe’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, tablet kullanıcılarının uygulamalar içinde kalma süresi yaklaşık 24 dakika iken, akıllı telefon kullanıcılarında bu süre 13 dakikaya yakın. Bu süre, web tarayıcılarından meydana gelen ziyaretlerin minimum 3 katı uzunlukta.

Pazarlama açısından bakacak olduğumuzda ise mobil uygulamaların, bir mobil siteye göre daha fazla işlevsel bulunduğunu söylemek mümkün görünüyor. Ek olarak müşteri memnuniyeti çoğaltmak amacıyla, kullanıcı bilgilerin mobil uygulamalar vesilesiyle derlenmesi, artık daha kolay.

Uygulamalar mobil sitelere tercih ediliyor

Uzmanlara göre uygulamalar, mobil internet sayfalarına oranla daha çok tercih ediliyor ve tekrardan kullanım oranları da yüksek. Mobil uygulama tasarım ve altyapısının, bir internet sayfasına oranla  daha fazla rahat bir halde güncellenebilir oluşu, bunun başlıca sebeplerinden.

Uygulamaların kullanım süresi artış gösteriyor

Kullananların uygulamalarda geçirdikleri süre de, her geçen gün artış gösteriyor. Bu aşamada bağlanabilirlik terimi devreye giriyor: Eğer müşterilerinize çevrim içi olmasıyla birlikte, çevrimdışı da çalışabilen bir mobil uygulama önerebiliyorsanız bu, içerik pazarlama faaliyetlerinizde avantajlı olacağınız anlamına geliyor. Çevrim dışı çalışabilen uygulamalar, kullananların veri erişimine haiz olmasını gerektirmiyor. Gezinsel bilgiler ve haritalar, istenildiği an kullanılmak suretiyle indirilerek mobil aygıt önbelleğinde gizlenen yararlı içeriğe iyi birer örnek.

İşletmelerin mobil kullanım oranlardaki artışı, müşterinin sadakatini artırmada avantaja çevirmeleri, mobil uygulamaların gücüyle mümkün görünüyor. Pazarlamanın mühim bir ayağı olan CRM üstündeki tesiri, mobil uygulamaların temel tercih sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor. 2018’te her 10 kişiden 9’unun mobil kullanacağı yönündeki öngörüleri de hesaba katarak, uygulamaların popülerliğinin yakın gelecekte daha da artacağını düşünebiliriz. MobilUygulamaları ile mobil uygulamalarınıza hemen sahip olabilir ve işinize kıymet katabilirsiniz.

Yazışmayı Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Uygulamalar mı yoksa mobil internet sayfası mı? hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?